לוגו אתר בטעינה

הידעת

אוכלים בריא בבית הספר

רותי אבירי, דיאטנית קלינית, מאפיית אנג'ל

כשמכינים סנדוויץ' לילדים לבי"ס צריך להשתדל שהוא יהיה בריא ומזין ככל האפשר, כדי  שיתרום לתפקוד תקין יותר של הגוף ויעזור לשמור על ערנות, ריכוז ומצב רוח חיובי ורגוע של הילד בביה"ס.

אז איך בעצם מכינים "סנדוויץ' מאוזן ובריא", שמכיל את רוב אבות המזון? משתדלים  שמרכיביו יהיו בריאים ובהתאם להמלצות התזונתיות.


הלחם
רצוי שיהיה בעל התו "אפשריבריא" האומר עליו שהוא מכיל לפחות 80% קמח מלא, לא יותר מ-400 מ"ג נתרן ומ-250 קק"ל ל- 100 גרם. 
ללחם מקמח מלא יש חשיבות גדולה היות וחשיבותם של הדגנים המלאים כבר נחקרה והוכחה בנוגע למניעת מחלות כרוניות רבות כגון סכרת, מחלות לב וכלי דם וכו', וכן לשמירה על משקל. ההמלצות לצריכת דגנים מלאים לילדים עומדות על 2-3 מנות של דגנים מלאים ליום, וילד שאכל כריך מ-2 פרוסות לחם מלא בבי"ס כבר השיג חלק ניכר מההמלצה התזונתית החשובה הזאת. יש!

בנוסף, לחם מלא הינו מקור לעושר של רכיבי תזונה חיוניים: סיבים (ממקור טבעי), חלבונים, ויטמינים ומינרלים. כל הלחמים המלאים של מאפיית אנג'ל בעלי תו "אפשריבריא" יכילו בממוצע כ- 2.5 גר' סיבים לפרוסה ממוצעת ששוקלת כ- 25 גר'. 
ילד שאכל 2 פר' לחם רגיל בבי"ס, משיג כ- 5 גר' סיבים שהם כ- 13-19% מההמלצה לצריכת סיבים לגילאי 9-18.


תוכן הסנדוויץ':
כדי שהסנדוויץ' יספק את רוב אבות המזון רצוי שמילויו יספק את החלבונים.
מגוון גבינות עד 5%, בשרים רזים קרים כגון עוף או הודו, ביצים או טונה יכולים לתת מענה חלבוני מצוין עבור כריך לילדים. מומלץ להימנע מסוכרים כגון שוקולד או ריבה אשר לא מספקים ערכים תזונתיים מועילים וגורמים לעלייה חדה ולאחריה לירידה חדה ברמת הסוכר בדם ועקב כך עלולים לגרום לתחושת עייפות.

תוספת של ירקות, תוסיף לסנדוויץ' ויטמינים ומינרלים ותשלים את אבות המזון שהוא מכיל. 


חשוב שהכריך יהיה אסטטי ונח לאחיזה בכף היד של הילד ולא יתפרק כשהילד יאחז בו.
חשוב שהרכיבים שבתוך הכריך יחזיקו אותו אסטטי לאכילה ושלם לאורך זמן. עגבניה, למשל, יכולה "להרטיב" את הסנדוויץ' אותו ולגרום לו להראות לא אסטטי.

רוצים להשקיע אקסטרה? 
אפשר ומומלץ לצרף פתק חם מאמא או אבא שיעלה חיוך ויחמם את הלב עם קריאתו.