לוגו אתר בטעינה

הידעת

פיתות מקמח כוסמין – עד כמה הן בריאות באמת?

לאחר שלחמים מקמח כוסמין כבר קיבלו מקום של כבוד אצל רבים מאיתנו, הגיע הזמן להכיר גם את גרסת הפיתה. נסביר בשורות הבאות מהן בכלל פיתות מקמח כוסמין, עד כמה הן באמת בריאות, ולמה הן מומלצות.

מה הסוד של הבריאות שלהן

אם יש משהו שכל ישראלי מכיר, הרי שזו פיתהרגילה, בהירה ועגולה. המאכל הכל כך ישראלי הזה, הולך נהדר כמעט עם כל דבר. אבל גרסת הכוסמין, שנראית קצת יותר כהה, לא משפיעה רק על הצבע. סוד הבריאות נובע מהקמח המיוחד. טוב לדעת כי חיטת הכוסמין זו החיטה המקורית, שהייתה בשימוש של בני האדם לפני כמה אלפי שנים. בתקופת התנ"ך ואפילו קודם לכן, כאשר מישהו הכין פיתה, היא הייתה מכוסמין. ומעבר למסורת המעניינת, זו חיטה עתיקה וטבעית יותר והיא עברה פחות תהליכים של חקלאות מודרנית או הנדסה גנטית. היא נחשבת ליותר עמידה למחלות והיא אכן יותר בריאה מהסוג הרגיל (שמשמש ללחמים או לפיתות לבנים בהירים).

יותר ערכים תזונתיים וסיבים

מבחינת קלוריות בפיתה אין הבדל מיוחד בין הסוג הרגיל לבין סוג הכוסמין. אגב שימו לב, לא מדובר בכוסמת, שהיא דגן אחר לגמרי. לחמים או כל גרסאות המאפים על בסיס כוסמין (לרבות לחמניות וכיוצא בזה) מכילים ערכים תזונתיים משופרים. זה לא שיש פה משהו שאין בפיתה הרגילה, אבל פשוט את הדברים הטובים – יש יותר. עד כמה יותר, זה תלוי האם מדובר בכוסמין מלא או בכוסמין רגיל.

ושימו לב שגם לסיבים התזונתיים שיש בשפע, יש תפקיד בריאותי חשוב. לדוגמא, הסיבים משפרים את מערכת העיכול. הם סופחים מים וגם מספקים מצע איכותי לחיידקי המעי הידידותיים בסגנון פרוביוטיקה. ובזכות הסיבים, הבטן מרגישה שבעה מבלי להגזים באכילה. הסיבים הופכים את הפיתה למעט יותר נוקשה, וזה נהדר ללעיסה. כאשר לועסים יותר לאט, האוכל אחר כך מתעכל טוב יותר והגוף לא מתמודד עם אפקט של עליית סוכר מהירה בדם. כך, תרגישו פחות עייפים לאחר האוכל, אפילו שאתם אוכלים פחמימות.

הגרסה המלאה, עם חלבונים וויטמינים

אם אתם רוצים לעבור לתזונה בריאה יותר, כדאי לצרוך יותר חלבונים, ויטמינים ומינרלים. גם מבחינה זאת, הפיתות עם הכוסמין מבטיחות ומקיימות. אם לדוגמא פרוסת לחם לבן מכילה מעט מאוד ויטמינים, הרי שבפיתה על בסיס קמח כוסמין יש הרבה יותר. כמה וכמה סוגי וויטמינים מחכים לכם בכל ביס, לרבות אלה מסדרה B. ובנוסף, גם מינרלים חשובים תמצאו בפנים. מכיוון שהרבה אנשים משתמשים בפיתות כדי להכין ממש ארוחה לילדים או לקחת לעבודה, זה מאוד משמעותי. כי אם כבר לאכול ולשבוע וליהנות, אז עדיף לקחת את גרסת הבריאות.

גם בריאות וגם טעם נהדר

חשוב לנו להבהיר שגם חברים אחרים ממשפחת הלחם יכולים להגיע בגרסת הכוסמין. כלומר לצד פיתות יש גם לחמניות המבורגרמהקמח הזה וכמובן לחמניות רגילות ולחמי בריאות. העיקר הוא, שלדעת המון אנשים הכוסמין מאופיין בבריאות וערכים מזינים, לצד טעם משובח. ניתן להשיג מאפים שכוללים כוסמין מלא בלבד או שילוב של הקמח המלא עם הרגיל. כך ניתן למעשה ליהנות מטעם של פיתות רגילות אם מעדיפים, אבל עדיין ליהנות מיותר בריאות, ערכים תזונתיים, סיבים וויטמינים.

לסיכום, אם אתם רוצים פיתה בריאה לניגוב חומוס, להכנת כריך פסטרמה, ביצה קשה, חביתה וכדומה, נסו את הגרסה הבריאה. פתרון נהדר גם להכנת פיתה בגרסת הטוסט או בגרסת הפיצה הביתית, בתוספת גבינה צהובה וירקות טריים.

 


פיתות מקמח כוסמין – עד כמה הן בריאות באמת?