לוגו אתר בטעינה

הידעת

מה זה בעצם לחם שיפון ולמה זה בריא?

באגף הלחמים ניתן למצוא כיום שפע מדהים. אבל שימו לב שלא כל הלחמים נחשבים לבריאים באותה המידה. הפעם נסקר מה כדאי לדעת לגבי אחד הטובים והמיוחדים והבריאים יותר – לחם השיפון. אז בואו וקראו ותדעו יותר על לחם שיפון, במה הוא מאופיין, למה הוא בריא יותר ועוד.

שיפון – למעשה משפחה של לחמים

לחם השיפון הוא למעשה לא סוג אחד אלא משפחה שלימה של לחמים. בדומה לכוסמין שאפשר למצוא אותו בלחמים מלאים, פיתות כוסמין או כוסמין קל, כך קורה במשפחת השיפון. ניתן למצוא לחמים על טהרת קמח שיפון, בצורתו המלאה. ניתן למצוא שיפון קל (מה שאפשר לקרוא לו לחם דיאטטי), יש שיפון יותר בהיר ויש גם לחמים משולבים – כלומר עם כמה קמחים. הלחמים המשולבים יכולים לכלול למשל אחוז מסוים של קמח שיפון ואחוז מסוים של קמח מלא, או לבן או כוסמין.

כל הבריאות שיש בלחמי השיפון

אחד הדברים שתשימו אליהם לב ברגע שתטעמו את לחם השיפון, זה הטעם. לרוב, הוא נחשב למעודן יותר, ביחס ללחמים שאופים מקמחים מלאים רגילים. אבל מלבד זאת, הוא מביא עימו כמה וכמה יתרונות בריאותיים משמעותיים. כך למשל:

1.     יותר סיבים – בהשוואה ללחם לבן, השיפון מכיל יותר סיבים תזונתיים. החשיבות של סיבים ובריאות ניכרת בכמה דברים. הסיבים יוצרים תחושה של שובע ומונעים אכילת יתר. כמו כן הם עוזרים למערכת העיכול, שומרים על בריאות המעי ומונעים עצירות או לפחות מפחיתים בעיות עיכול.

2.     מרכיבים מזינים – מלבד היותו לחם שעוזר לתחושת שובע ולכן תומך בירידת משקל, הוא גם מכיל מרכיבים בריאים יותר לעומת לחם לבן. למשל ויטמינים, חומצה פולית, מגנזיום, ברזל, מרכיבים נוגדי חמצון ועוד.

3.     הפחתת רמת סוכר – אמנם גם לחם שיפון מכיל פחמימות, אבל זה לא בדיוק אותן פחמימות של לחם רגיל. חוקרים מסבירים כי יש ללחם הזה אינדקס גליקמי יותר נמוך. כלומר, לאחר האכילה הסוכר בדם עולה פחות וגם העלייה איטית יותר. זה בריא מכיוון שזה מפחית את הסיכוי לסוכרת וגם עוזר למנוע עייפות לאחר האכילה. אפקט העייפות הזה, אגב, גורם להרבה אנשים לצרוך מתוק אחרי האוכל. שיפון עוזר גם לזה.

4.     הפחתת כולסטרול ובריאות הלב – לחמים בריאים מסוג זה עדיפים על לחם לבן. יש מחקרים שמראים שהוא מסייע בהורדת כולסטרול וכן תורם לבריאות הלב והפחתת לחץ דם. רכיבים מסוימים ושמם פיטוכימיקלים עוזרים בהפחתת מחלות והורדת סיכון לסוגי סרטן מסוימים.

עוד היבטים בריאים ומעניינים של לחם שיפון

דיאטנים מפרטים עוד דברים נוספים שהופכים את השיפון לבריא וטוב לתזונה שלנו. למשל, בדומה לפרוסת לחם מקמח מלא, כל פרוסת שיפון מלא דחוסה יותר ולכן גם משביעה יותר. זאת ועוד, בשיפון רמה נמוכה יותר של גלוטן. הרבה אנשים רוצים להפחית בצריכת גלוטן משום שהוא מעורר אי נוחות במערכת העיכול ולפעמים גם מביא להרגשה כבדה יותר. זו סיבה לכך שיש אנשים שניסו את השיפון ואז הפחיתו מאוד את צריכת הלחמים האחרים.

קמח השיפון נחשב לעמיד יותר. לכן, לחמים אלה פחות נוטים להתעפש, להתיישן ולהיזרק. כמו כן, יש שילובים של שיפון עם מחמצת. לחמים כאלה מכילים את אפקט הפרוביוטיקה, שכן התסיסה נעשית על ידי חיידקים ידידותיים (בצורה הדומה באופן מסוים לתסיסה של בירה או של יוגורטים). לסיכום, לחמי שיפון מהווים פתרון טוב לגיוון תזונתי. הם טעימים, קלים לעיכול, בריאים לעומת לחם לבן ובעלי יתרונות בריאותיים מגוונים.    

מה זה בעצם לחם שיפון ולמה זה בריא?