לוגו אתר בטעינה

הידעת

סוגי מאפים שונים והיתרונות התזונתיים שלהם

כולנו אוהבים מאפים, זה מובן מאליו. אם אתם רוצים לחדש ולרענן את התפריט שלכם, בכתבה הבאה תוכלו לקבל מידע על סוגי מאפים מעניינים ומה היתרונות והערכים התזונתיים שלהם

למאפים במטבח שלנו יש בהחלט מקום של כבוד. הם טעימים, כיף לאכול אותם, וברוב המקרים אפשר גם "לחטוף" משהו כשממהרים. בנוסף למאפים המסורתיים שכולנו מכירים, אפשר בהחלט ליהנות ולגוון את סוגי המאפים שלכם מעבר למצרך הביס, פיתה כמובן, עם לחם מקמח מלא לדוגמא, וקמחים נוספים. על סוגי מאפים מומלצים, כיצד הם נאפים ומידע מעניין נוסף, בכתבה שלפניכם.

לעוף על המטבח עם סוגי מאפים שונים – מחמצת, מלא, כוסמין

·       לחם מקמח מלא – אתם יכולים לאפות המון מאפים מצוינים עם קמח מלא, אחד מהם הוא לחם. הערכים התזונתיים של לחם מקמח המלא  במשקל 30 גרם הם: 3.25 גרם חלבון, 13 גרם פחמימות, 1 גרם שומנים, 107.4 מ"ג נתרן, 2.13 גרם סיבים תזונתיים, 1.86 מ"ג ויטמין בי. בפרוסה אחת של לחם מלא יש כ- 75 קלוריות. לשם השוואה אגב, בפרוסה של לחם לבן יש פי כמה וכמה קלוריות.

הקמח המלא הוא בעל יתרונות רבים כגון עשיר בסיבים תזונתיים, מה שנותן תחושה של שובע, מסייע בהרזיה, משפר את מצב הרוח בשל הסיבים התזונתיים והימצאותם של ויטמינים מקבוצה בי.

טיפים לאפייה עם קמח מלא בבית

אתם בהחלט יכולים לאפות חלות מתוקות או לחם מקמח מלא בבית, רק זיכרו שתוחלת החיים של קמח מלא קצרה יותר מקמח לבן, וכדאי להתפיח פעמיים מכיוון שבאופן טבעי הקמח המלא תופח פחות מהקמח הלבן.

דבר נוסף שדאי לקחת בחשבון הוא שכדאי לצנן את הלחם או החלות על רשת, על מנת שהאדים ישתחררו ממנו באיטיות.

·       לחם מחמצת – לחם המחמצת הוא לחם שעשוי מקמח לבן ומים, אשר הושהו יחדיו, על מנת לאפשר לשמרים הטבעיים, מה שנקרא "שמרי בר" לתסוס מהקמח. השמרים הטבעיים של מחמצת שאור לדוגמא, הם גידול טבעי של פטריות משמרי בר הנמצאים על קליפת גרגר חיטה, כמו גם באוויר.

הכנת לחם מחמצת היא תורה בפני עצמה, וכדאי ללמוד ממי שמכיר ויודע. כן נוכל לציין שאפשר להכין לחם מחמצת מקמח לבן, מקמח כוסמין וקמחים נוספים. את הלחם אופים בתנור לאחר תהליך ההתפחה המסורתי,

למה זה טוב? מסתבר שלחם מחמצת מכיל חומצה פיטית (חומצה המעכבת ספיגת מינרלים אל מחזור הדם) בכמות הרבה יותר נמוכה מלחם שהותפח בשיטה אחרת. בנוסף, ההתפחה של הבצק באמצעות מחמצת טבעית מפרקת באופן חלקי את הגלוטן.

·       לחם מקמח כוסמין – בהחלט אחת התגליות הפופולאריות בשנים האחרונות.  הכוסמין הוא דגן והלחם עצמו עשיר בסיבים תזונתיים, ויטמינים וחלבון. הכוסמין דומה במראהו לחיטה אבל יש לו קליפה קשה יותר, מה שמאפשר לכוסמין לשמור על עצמו מפני מזיקים ומחלות ויתרון גדול נוסף, הוא מצריך פחות ריסוס על מנת להגן עליו.

מה היתרונות של הכוסמין?

ü     אחוז גבוה של חלבון

ü     אחוז גבוה של מינרלים

ü     אחוז נמוך של גלוטן

ü     אחוז נמוך יותר של חומצה פטית (חומצה הגורמת לבעיות ספיגה של מינרלים).

מבחינת אפייה, חשוב לדעת שהכוסמין מתנפח ומתרומם פחות מלחם חיטה רגיל, וזה חיסרון בנוגע ללחמי כוסמין שתרצו לאפות בבית. לחם הכוסמין גם קצת יותר נוקשה, בגלל הכמות הנמוכה של הגלוטן, והוא גם דחוס יותר. חלק מהאנשים אוהבים להשתמש בלחם כוסמין 80% אשר מכיל גם לחם לבן. אפשרות נוספת היא לשלב קמח כוסמין מלא עם קמח לבן, ביחס של שני שלישי כוסמין ושליש קמח לבן.