לוגו אתר בטעינה

הידעת

מידע על סוגי דגנים שונים והמלצות

אפשר להסכים שהתזונה המודרנית של האדם הממוצע די מגוונת, אבל יש מאכל אחד שתופס – ותמיד יתפוס – תפקיד מרכזי וזה כמובן הלחם. יש היום המון סוגי לחמים בשוק ולפעמים קל ללכת לאיבוד בים השפע.

חובבי לחם מושבעים ולא יודעים איך לבחור את הסוג המועדף עליכם? אל דאגה – הגעתם למקום הנכון. חשבנו שיהיה נחמד לתת לכם מידע על סוגי הדגנים השונים, וכמה טיפים חשובים שאולי תרצו ליישם.

מבחר רחב של דגנים

חיטה – דגן יסוד שתורבת במשך אלפי שנים ועומד כיום כאבן יסוד בתזונה המערבית. יש מינים רבים של חיטה, כאשר Triticum aestivumהוא הזן הנפוץ ביותר עם יכולת הסתגלות יוצאת דופן לתנאי מזג אוויר וקרקעות שונים. חיטה זו משמשת כמרכיב מרכזי במאכלים כמו לחם, פסטה ודגנים.

מעבר לחשיבות התרבותית, החיטה מלאה ברכיבי תזונה חיוניים כמו פחמימות, חלבונים ומגוון ויטמינים ומינרלים. ניתן לטחון את החיטה ללא הקליפה (ואז יתקבל לחם לבן), וניתן לטחון אותה בשלמותה.

שיפון – דגן עתיק ורב תכליתי שהטביע את חותמו כאלטרנטיבה איכותית לחיטה. ידוע בזכות הטעם החזק והאדמתי, והמרקם הדחוס שלו. דגן זה מעובד באופן נרחב באקלים קריר יותר, ויש לו היסטוריה תרבותית עשירה, במיוחד במטבחים אירופיים.

קמח שיפון הוא מרכיב מרכזי בייצור לחמים כהים מסורתיים. הוא מציע יתרונות תזונתיים, כולל תכולת סיבים נכבדת, ויטמינים ומינרלים חיוניים. האיכויות הייחודיות שלו הופכות את השיפון לבחירה מועדפת על אלו המחפשים מאכלים עם אופי כפרי.

כוסמין – גם הכוסמין הוא דגן עתיק שמציע אלטרנטיבה מעניינת לחיטה המסורתית. הוא ידוע בשמו המדעי Triticum spelta, ומתהדר בטעם אגוזי ייחודי. העולם המערבי התחיל להתעורר ליתרונות הבריאותיים של הכוסמין ולכן הוא התחיל לצבור פופולאריות בשנים האחרונות. יש לו הרבה קווי דמיון עם חיטה, אבל הוא מכיל כמות גדולה יותר של חלבון ונחשב לקל יותר לעיכול.

ניתן למצוא שלל מוצרי מאפה מהדגן הזה, בין היתר לחמים, חלת כוסמין, פיתות וכו'.

איך מומלץ לאכול?

ההמלצה הראשונה שלנו היא לאכול בצורה מאוזנת. גם בדרך השילוב בין הדגנים השונים, וגם באופן כללי. הגוף שלנו דורש את כל קשת החומרים המזינים על מנת שיוכל לתפקד בצורה מקסימלית, ולכן חשוב לשים לב שהתפריט שלנו אכן מגוון ועונה על הצרכים שלנו.

הטיפ השני שאנחנו יכולים לתת זה תשומת לב לכמויות שאנחנו אוכלים. רבים מאיתנו מנשנשים בין ארוחות, מעמיסים אוכל בצורה בלתי מודעת, או אפילו "נופלים" לאכילה רגשית – וכל אלה התנהגויות שפוגעות בגוף. האוכל שלנו לא נועד לנחם אותנו, אלא להשביע. שימו לב שאתם אוכלים מהבטן ולא מהראש (או מהלב).

אז... איך בוחרים את סוג הדגן המתאים ביותר? מנסים את הכל. יכול להיות שאתם ספורטאים שמוציאים הרבה אנרגיה ומחפשים לחם מלא ומשביע. ויש מצב שאתם בדיוק נכנסים לדיאטה מוקפדת שדורשת לחם קל. נסו לבחור לחם על פי הצרכים שלכם!

כמו כן, ממש חשוב לזכור שלכל אחד יש מערכת עיכול שונה. אחד יעכל חיטה בצורה מעולה, ולאחר בכלל מתאים כוסמין. נסו לשים לב לתחושת הגוף אחרי אכילת הלחם. מרגישים טוב? סימן שזה הלחם שלכם.

לחמים שתוכלו למצוא רק אצל אנג'ל

לחם בסגנון אמריקה – רך ומתקתק, מתאים במיוחד לכריכים מפנקים או מאכלים שמצריכים קצת השקעה כמו פרנץ' טוסט וביצה בקן.

לחם עינן קל – לחם מלא שמכיל קמח חיטה מלא וגרעיני חיטה מלאה שנגרסו. יש לו מרקם וטעם ייחודיים.

לחם מחמצת – לחם 100% קל ומופחת קלוריות שעשוי מדגן שיפון שנטחן בשלמותו, מחמצת שיפון וסיבים תזונתיים. השיפון עשיר במיוחד בסיבים תזונתיים, ברזל, חלבון, חומצה פולית ואבץ. יש לו מדד גליקמי נמוך (מה שיכול להפוך אותו ללחם מתאים לסוכרתיים).

זהו להיום, מקווים שהחכמתם – מאפיית אנג'ל.

מידע על סוגי דגנים שונים והמלצות