לוגו אתר בטעינה

הידעת

לחמנייה בריאה ומזינה לילדיכם

אין ילד שלא אוהב כריך מלחמנייה. נוח לשלוף את הלחמנייה, למרוח ממרח איכותי, להוסיף מעט חסה או זיתים או כל דבר אחר שהילדים אוהבים. אבל עצרו ושימו לב. לא כל הלחמניות בעצם אותו הדבר. זה לא רק הצבע שלהן או הצורה שלהן שיכולה להיות עגולה או מאורכת או דמוית חלה קטנה. יש משהו הרבה יותר מהותי, כאשר רוצים לספק אוכל מזין יותר, בריא ומאוד איכותי. שימו לב לקמח וליתר החומרים שמהם מכינים את הלחמניות. נציג כעת כמה סוגים, עם דגשים בריאים ומזינים במיוחד.

 

כוסמין מה זה באמת

כולם כבר יודעים שקמח לבן רגיל זה לא הדבר הכי בריא, לא למבוגרים ולא לילדים. אך מה לגבי לחמניות כוסמין, האם זה באמת כל כך שונה לעומת אלה שאופים מקמח לבן? אז האמת היא שמדובר על משהו שונה לגמרי. קודם כל, לא מדובר בכוסמת, למרות שנסכים כי יש דמיון בשם. כוסמין זו חיטת הבר, ששמרה הרבה יותר ערכים תזונתיים לעומת החיטה המבויתת. ולא חסרים יתרונות תזונתיים והסברים מדוע זה כל כך מזין.

אז ככה, לחמניות מקמח מלא של כוסמין מהוות מקור מעולה לסיבים תזונתיים. כלומר זהו מזון שטוב מאוד למערכת העיכול ולתחושת שובע טבעית. בנוסף, לא פחות חשוב להזכיר כי הקמח המיוחד הזה מכיל הרבה יותר וויטמין לעומת קמחים רגילים. בין היתר ויטמינים שמחזקים את מערכת החיסון שלנו וכן כאלה שעוזרים לילדים לשמור על רוגע (מרכיבים טבעיים שמנטרלים סטרס ולחץ). בנוסף, כוסמין מומלץ על ידי רופאים מכיוון שהוא מאזן את רמת הסוכר בדם. כידוע, פחמימות מהסוג הרגיל מתפרקות בגוף לסוכרים. אך כאשר הסוכר הוא מהסוג המורכב וכאשר המקור הוא הקמח האיכותי הזה, העיכול יותר איטי. העיכול האיטי מאזן את רמת הסוכר ושומר על הבריאות של הילדים. אבל זה לא הכל – רכיבים תזונתיים נוספים כגון מינרלים חשובים מסייעים בהתפתחות, מחזקים את העצמות, תומכים בקליטת סידן ועוד ועוד.

 

שיפון – מה זה באמת

הרבה מבוגרים מעדיפים כיום לאכול לחם שיפון קל, הן מטעמים של דיאטה והן מטעמים של טעם אהוב. אבל האמת היא שלא הרבה מבינים כל מה שצריך לדעת על כך. לחמניות שיפון יכולות גם הן להיות פתרון טוב, מזין, טעים ובריא לילדים.

קודם כל, נתחיל בכך שזהו סוג של דגן, שהרבה אנשים מתחברים מאוד לטעם שלו. זה היה מרכיב חשוב בתזונה האנושית, כבר לפני אלפי שנים. מדובר בצמח עמיד למדי, עם תכולה עשירה של וויטמינים ומינרלים. יש בו תכולה נאה של סיבים (יותר מקמח מלא) לא מעט חלבונים וגם האינדקס הגליקמי יחסית נמוך. בכל לחמנייה מהסוג הזה יש ויטמין B וויטמינים רבים אחרים, חלקם בכמות גדולה יותר בהשוואה למשל לקמח רגיל, אפילו מלא. סידן וברזל גם הם בפנים, כך שמדובר בהחלט בתזונה בריאה ואיכותית לכל ילד.

חיטה מלאה – במקום קמח מעובד

ידוע לכל כי לחם מחיטה מלאה בריא יותר מלחם לבן. הכלל הזה נכון כמובן גם בלחמניות. הקמחים המלאים שלעיתים גם נראים כהים יותר, עברו פחות תהליכי עיבוד ושמרו על יותר ערכים תזונתיים. וכפי שבוודאי הבנתם עד כה, חיטה מלאה יכולה להיות רגילה, חיטת שיפון או חיטת כוסמין. בפעם הבאה שתבחרו עבור הילדים שלכם, אלה הכללים:

1.      עדיף קמח מלא לעומת קמח לבן רגיל.

2.      לחמנייה מקמח כוסמין או מקמח שיפון מכילה יותר רכיבים תזונתיים איכותיים ועשירים.

3.      שימו לב לשילוב בין קמח מלא לכוסמין או לשיפון.