לוגו אתר בטעינה

הידעת

לחם שיפון מלא? כל היתרונות הבריאותיים

שיפון הוא אחד ממיני הדגן הפופולריים באירופה, שהופכים לפופולריים ביותר גם בארץ. מלבד העובדה שטעמו המיוחד של הלחם הופך אותו לחביב על אנשים המגלים אותו לראשונה, יש בו שפע של יתרונות תזונתיים. וכמו בכל לחם, עדיף בהרבה לצרוך לחם שיפון מלא מאשר לחם שעשוי מקמח שיפון מעובד. לפניכם דוגמאות לכמה מהיתרונות התזונתיים שתשמחו להכניס אליכם הביתה.

אינדקס גליקמי נמוך

בדומה אל לחם מחמצת, גם זה שעשוי משיפון מאופיין בטעם עשיר ומעט חמצמץ. אבל מה שעוד יותר ראוי לציון, זה העובדה שמדובר בלחם בעל אינדקס גליקמי נמוך במיוחד. לעומת לחם רגיל שכולנו מכירים, השיפון מעלה הרבה יותר לאט את רמת הסוכר בדם. יש לכך הרבה משמעות בריאותית, למשך זה פתרון עדיף לאנשים בעלי ערכי סוכר גבוהים. זה עדיף לצריכה על ידי אנשים טרום סוכרתיים ואף לסובלים מסוכרת. חשוב לא פחות, זה מסייע לשמור על תחושת עירנות שכן לאחר האכילה לא מרגישים צניחה של רמת הסוכרים בדם.

ערכים תזונתיים גבוהים

יודגש כי אנו לא מציעים לכם כאן לוותר לחלוטין על לחמי בריאות אחרים, כדוגמת לחם כוסמין. לכל לחם מלא יש ערכים תזונתיים גבוהים, אולם ללחם השיפון יש כמה מרכיבים שבהחלט הופכים אותו לבחירה נבונה. לא חסרות לכך דוגמאות, למשל הוא מכיל שפע של ויטמין B. אלה ויטמינים חשובים ומועילים לגופינו, בין היתר בהפקת אנרגיה וכן בתפקודים קוגניטיביים (מועיל לתפקוד המוח). הוא גם מקור מוצלח לברזל הנחוץ להמוגלובין בדם וכן מכיל עד מינרלים כדוגמת מגנזיום ואחרים.

מרכיבים נוגדי חמצון

לחמי שיפון מלאים מביאים עימם גם רכיבים הנחשבים לנוגדי חמצון חזקים. מרכיבים אלה מסייעים לגוף בהיבטים שונים כגון נטרול רעלים. רכיבים נוגדי חמצון משפרים את הבריאות הכללית, מאיטים את תהליכי ההזדקנות וכדאי מאוד להרבות בצריכתם.

דגן דיאטטי יחסית

המיתוס הרווח טוען כי לחמיםאשמים בתופעת ההשמנה. אבל למעשה זה לא מדויק. ניתן בהחלט לצרוך לחם במשטר בריא של תזונה נכונה. כל מה שצריך זה לדעת לא להפריז ולהעדיף לחמים שעוזרים לשמור על המשקל. ופה הנקודה שבגינה השיפון מועיל לשמירה על משקל תקין ואף להורדה במשקל – הוא יחסית דל בקלוריות. אבל יותר מזה, הוא ידוע בכך שהוא שומר על תחושה של שובע לאחר האכילה. מחקרים מצאו כי אנשים שצרכו לחם מסוג זה לארוחת הבוקר הרגישו שבעים ולא חשו צורך לנשנש לאורך היום.

מכיל שפע סיבים תזונתיים

גם לסובלים מקשיי עיכול יש כאן בשורה. שיפון ובפרט שיפון מלא מכיל שפע של סיבים תזונתיים. שימו לב שמדובר הן על סיבים מסיסים והן על סיבים לא מסיסים. העובדה שבכל פרוסה יש את שני סוגי הסיבים הללו מחוללת נפלאות בפעילות המעי. קודם כל, הסיבים יוצרים תחושה של שובע, מה שעוזר לשמור על הרגלי אכילה מתונים. הסיבים שקולטים נוזלים יוצרים תחושה טבעית וטובה של מלאות לאחר האוכל. בנוסף, פעילות המעיים משתפרת וזהו סוג של טיפול טבעי נגד עצירות. ניקוי טבעי של המעי חשוב מאוד בגילאים מבוגרים אך בהחלט יש בו תועלת גם לצעירים שבינינו.

שיפון ובריאות הלב

מחקרים מעניינים גילו כי לחם השיפון המלא מכיל רכיבים התומכים בבריאות איתנה של הלב. קמח זה, כאשר הוא לא עובר תהליכי עיבוד, מכיל שפע של ליגנאנים. מדובר במרכיבים שמשלבים פעילות נוגדת חמצון ביחד עם פעילות אנטי דלקתית משולבת. זאת ועוד, הם משפרים את מערך ההגנה הטבעית של כלי הדם ושל הלב. מחקרים גילו כי צריכתם באופן קבוע מקושרת עם פחות מחלות לב, פחות שבץ ובקיצור – הרבה בריאות.

 

לחם שיפון מלא? כל היתרונות הבריאותיים