לוגו אתר בטעינה

הידעת

לחם מחיטה מלאה והקשר לתזונה בריאה

לחם ובכלל מאכלים עם דגנים, יכולים לספק שפע של מרכיבים תזונתיים. המיתוס שלחם לא מתאים לדיאטה, הוא פשוט שגוי ולפחות לא מדויק. אם בוחרים בתבונה את הלחם שמכניסים הביתה ולא מגזימים עם הכמויות, זהו פתרון נהדר. מקור לאנרגיה זמינה, חיוני גם לארוחות בוקר משביעות ומזינות, דלק חשוב לפעילות המוח. ובמקום לחמיםרגילים, הכירו את כל הטוב שמחכה לכם בסוגים הנבחרים של לחמי הבריאות, עם הדגנים המלאים.

מלא במקום מעובד – יותר מזין

אז נתחיל עם הסבר קצר, למה בעצם לחם מחיטה מלאה חשוב כל כך בתזונה בריאה ובדיאטה נבונה. החיטה המלאה, שלא כמו חיטה שממנה אופים קמח לבן, לא עוברת תהליכי עיבוד מסיביים. לחמים מלאים, ולא משנה מאילו סוגי קמחים מכינים אותם (כגון שיפון, כוסמין וכו') עדיפים לגופנו. הם מכילים הרבה יותר רכיבים תזונתיים. זיכרו כי חיטה שאיננה מלאה היא בעצם אותה החיטה, אבל מוציאים ממנה את החלקים בגרעין, קליפה וסובין, שדווקא מכילים המון רכיבים שאנו צריכים. כלומר כאשר אתם רוצים ליהנות מתזונה יותר מזינה, עדיף לבחור את הגרסה המלאה בכריך, בפיתה או בלחמנייה.

ויטמינים ומינרלים בלחם שלכם

לאנשים רבים נדמה כי המקור היחיד לוויטמינים הוא פירות וירקות. נכון אמנם שפירות וירקות חשובים בגלל תכולת הוויטמינים, אבל פה יש עוד יתרון של לחם מלא. הסוגים המלאים שומרים על יותר ערכים מזינים, וזה כולל את הוויטמינים והמינרלים שהגוף שלנו צריך. וזה לא רק הקמח הרגיל המלא אלא גם לחם שיפון מלא, שכדאי לשלב מפעם לפעם בכריכים, בארוחות ערב ובארוחות בוקר מזינות.

סיבים בריאים ותהליך העיכול

אם אתם רוצים להרגיש פחות כבדים לאחר הארוחה, כדאי לנסות מפעם לפעם לחם מחמצת, שלא מבוסס על שמרים. תהליך ההתפחה עובד קצת אחרת, על בסיס מחמצת של תסיסה מחיידקים ידידותיים. אבל האמת היא שכל לחם עם חיטה מלאה מחולל פלאים במערכת העיכול. בלחמים הללו יש מנה נדיבה של סיבים תזונתיים. 

אלה בעצם מרכיבים צמחיים, אשר נמצאים גם בחיטה ועוזרים לצמח לשגשג. בגוף האדם, הסיבים הללו נקלטים הן בצורה המסיסה והן בצורה הלא מסיסה. ככלל, הסיבים תורמים לתחושה של שובע. הם עוזרים לנו לחוש שבעים מהר יותר, וגם לשמור על תחושת סיפוק לאחר הארוחה ולאורך זמן. כלומר, כך לא מרגישים תשוקה לאכול עוד ועוד, וכמובן שומרים על המשקל. כמו כן, הסיבים גם עוזרים לספוח מים ולהמריץ את העיכול, בצורה שמחזקת את חיידקי המעי. מחקרים גילו כי צריכת סיבים מתאימה, מונעת צמיחה של חיידקים מזיקים וזה כמובן חשוב לכולם, בכל גיל.

מלא, מעודן וטעים

חשוב לומר כמה דברים גם בעניין הטעם. פעם היה נהוג לחשוב כי החיטה המלאה אולי בריאה אבל פחות טעימה. כל זה השתנה, כאשר החלו להשתמש בארץ בקמחים נוספים. כך למשל לחם כוסמין נחשב למעולה, משום שהגרסה המלאה שלו מאוד בריאה אבל גם מאוד טעימה. רבים סבורים למעשה כי מהקמח הזה אפשר להכין לחמים ומאפים אפילו יותר טעימים מהסוג הרגיל. נזכור כי בדיאטה מוצלחת, צריך לשלב בארוחות טעם טוב. כאשר הטעם לא מגיע עם תוספת סוכר וגם ללא מרכיבים עתירי שומן, הרי שזה נהדר!

לסיכום, לחמים מחיטה מלאה, על גרסאותיהם השונות, מהווים חלק מרכזי בתזונה מלאה, טובה ומומלצת. כאשר נהנים מכריכים מזינים, משביעים, מאוזנים, אפשר להימנע מאכילת יתר ואף להוריד במשקל בצורה טבעית ונינוחה. גוונו מעת לעת עם לחמים כגון כוסמין מלא או שיפון, ותיהנו.

 

 

לחם מחיטה מלאה והקשר לתזונה בריאה